Lyžařský výcvikový kurz 2. stupně Hynčice pod Sušinou

23 března, 2018 3:02 pm

Už jste někdy zažili pohádku na horách? Děti na letošním LVK pro 2. stupeň ano.
Ve dnech 24. 2. – 2. 3.2018 jsme strávili lyžařský kurz na chatě SPARTAK v Hynčicích pod Sušinou. Co se týká počasí, měli jsme snad to nejlepší, jaké se dá na českých horách zažít. Závěje sněhu, špičkově zasněžené a upravené svahy, nádherný výhled na okolní krajinu pokrytou sněhem, mnoho dnů takřka bezvětří. Tuto krásu nijak nepoškodil ani třeskutý mráz, kterému jsme se snažili bránit četnými přestávkami a zkrácením výcviku. Boj s mrazem nám také ulehčovala poloha ubytování, které se nacházelo takřka na sjezdovce, což bereme jako významné plus.


Po stránce podrobného programu byl náš kurz zajímavý již při odjezdu. Místo plánovaného času 13:00 se nám podařilo odjet až v 16:30.  Zpoždění bylo způsobeno dopravní nehodou v obci Hynčice, kde dvě osobní auta zablokovala silnici. Autobus odjíždějící z Hynčic tedy nemohl být přistaven ke škole včas. Děti čekaly v teple školy a pedagogům se podařilo sehnat ochotného dopravce, pana Hladkého, který nás přepravil až do Hynčic pod Sušinou. Musíme také vyzdvihnout, že i původní dopravce VOBUS v.o.s. udělal maximum pro zdárnou dopravu na místo a za to mu patří nemalý dík.

Dále kurz probíhal relativně podle plánu.Každý den se nesl ve znamení lyžařského výcviku přes den a večerního programu po večeři. První den po příjezdu jsme večer zvládli jen základní proškolení. Nedělní večer byl věnován pravidlům FIS a dalším nutným informacím. Pondělní večer se konala přednáška p. uč. Nekudové o Himalájích, kde sama byla. V úterý byl odpočinkový den, část dopoledne jsme byli na svahu, odpoledne však děti měly na výběr mezi bowlingem a snowtubingem spojeným s vycházkou. Večer nás pak navštívil člen Horské služby, který nám pověděl o historii a současnosti horské služby. Zajímavostí je, že za posledních deset let se nikomu nepodařilo splnit fyzický test běh 10 km za 55 minut s převýšením 340 metrů nebo test z lyžování.

Ve středu jsme absolvovali závody a večer byl ve znamení her, které se připravili pan učitel Kubíček a p. uč. Vejmelková. Čtvrteční závěrečný večer si děti mohli vybrat mezi diskotékou a stolními hrami.
Páteční doprava opět neproběhla zcela dle plánu, protože děti se sbalily opravdu rychle a cesta domů byla výrazně kratší, takže jsme se vrátili o celou hodinu dříve.
Poděkování patří pedagogům, kteří se dětem věnovali nad rámec svých povinností. Jmenovitě Mgr. Nekudové, Mgr. Vejmelkové, Mrg. Kubíčkovi a ochotnému panu instruktoru Pavlu Šilingrovi.  Dále pak rodičům, kteří nás podpořili například pomocí při naložením autobusu. A dále také vedení školy za vstřícnost a podporu při změně místa realizace LVK oproti dřívějším ročníkům.  Poděkování patří také zdravotnici Mgr. Michaele Luskové za pečlivou službu o nemocné.

Z ohlasů dětí víme, že se příští rok na LVK v Hynčicích opět rádi setkáme. Sami se o tom můžete přesvědčit v dalším článku našich dvou žaček 6. tříd.

S přáním hezkého dne
Mgr. Martin Holomek