Kdo je za dveřmi? Nejlépe rodiče …

20 října, 2015 4:23 pm

Během loňského podzimu (v roce 2014) se v České republice staly tragické události ve vstupních částech škol. Zabezpečení škol a jejich vstupů je proto dnes logicky velmi důležitou kategorií, podle kterých školu hodnotí veřejnost i rodiče. A mají pravdu, dnes je bezpečnost dětí základem.
Vrátnice vestavěná do vestibulu hlavního vstupu do školy v budově Kamenačky 4 je jen jedním z bezpečnostních prvků, kterými reagujeme na změněné podmínky v okolí škol.20151020_155733

Dalším prvkem je postupně budovaný kamerový systém. Jenže při rozsáhlosti našich dvou budov ani to nestačí. Jednou ze základních otázek každé paní vychovatelky ze školní družiny je: „Kdo to zvoní za dveřmi, máma?“

Proto jsme v prostoru dveří budovy K2 u vchodu z Táborské ulice nechali nainstalovat digitální tlačítkový systém s kamerou. Aby to bylo jasnější, kdo zvoní a jde si vyzvednout dítě ze školní družiny, snímá malá kamera vedle „mluvítka“ tvář zvonící osoby. Tlačítek je šest stejně jako našich družinových oddělení. Jsou barevně odlišena a očíslována a každé reaguje na „své“ oddělení.20151020_155620

Paní vychovatelka má k dispozici smartfon, na kterém uvidí usměvavou tvář rodiče, jdoucího si pro své dítě a právě zvoní na „to správné“ oddělení. Stejným smartfonem potom paní vychovatelka otevírá elektrickým vrátným dveře do budovy. Zařízení nic nenahrává ani to neumí.

Pro nás je velmi důležité vědět, koho do budovy pouštíme, kdo si jde dítě vyzvednout. Doufám, že systém si odbyl dětské nemoci s malou hlasitostí a bude všem sloužit ke spokojenosti a hlavně větší bezpečnosti dětí. Jen je třeba se ještě naučit mluvit do mikrofonu v zádveří srozumitelně a hlavně ze správné vzdálenosti. Nedivte se proto prosím, pokud Vás paní vychovatelka telefonem požádá o zopakování požadavku nebo třeba o poodstoupení od mikrofonu. Příchod dítěte se tím sice trošku zbrzdí, ale my víme, kdo je za dveřmi. Inu, i dospělí se stále učí. Děkujeme Vám za Vaši trpělivost.

Jiří Šebela, ředitel školy
20151020_160041 20151020_16010920151008_143833 20151008_143932