Polsko – Poznaň a Hnězdno

18 června, 2019 3:13 pm

Ve čtvrtek 30. 5. jsme se ráno sešli před naší školou a vydali jsme se do polské Poznaně na Mezinárodní integrační festival Děti Dětem Poznaň 2019. Jednalo se už o 20. ročník tohoto mezinárodního setkání. Cesta byla dlouhá, ale ubíhala celkem rychle. Ubytováni jsme byli v kempu  u jezera Malta. Zde jsme se setkali s dalšími dětmi ze Slovenska, Ukrajiny a Litvy. V pátek jsme se účastnili festivalu, v rámci kterého bylo atletického dopoledne, kde si všichni vyzkoušeli různé disciplíny, např. skok do výšky, skok o tyči, skok do dálky, sprint, hod granátem a další. Odpoledne proběhla dětská vystoupení všech zahraničních skupin i polské školy. Pro ostatní jsme připravili krátké seznámení s Českou republikou i s městem Brnem a zazpívali jsme dvě české písničky. Také ostatní skupiny měly pro nás připravený program.

V sobotu byl „odpočinkový“ den. Dopoledne jsme strávili v poznaňském aquaparku, v poledne jsme zhlédli poznaňskou radnici na Starém rynku se zdejší atrakcí – dvěma bojujícími kozlíky, kteří se objevují nad hodinami každý den v pravé poledne. Po této podívané jsme ze zúčastnili průvodu v rámci Poznaňské přehlídky generací. Odpoledne jsme si prohlédli poznaňskou ZOO, největší ZOO v Polsku.

V neděli jsme se přesunuli do Gniezdna.  Prohlédli jsme si místní školu, která je naší partnerskou školou. Navštívili jsme Muzeum počátků polského státu i katedrálu Nanebevzetí Panny Marie.

V pondělí jsme ještě navštívili Muzeum Velkopolského povstání, vyrobili sádrový odlitek králů, kteří byli korunováni v místní katedrále, a navštívili radnici, kde nás přijal zástupce primátora města Gniezna Michał Powałowski. Po tomto nabitém programu jsme se všichni těšili do autobusu a domů. Přijeli jsme večer unavení, ale plni zážitků, s kontakty na nové kamarády, hlavně ze Slovenska.