Nový elektronický systém objednávání a výdeje obědů

10 dubna, 2018 1:35 am

Naše škola se rozhodla zavést pro evidenci a výdej obědů elektronický systém. Bude propojen se stejným systémem na ZŠ Krásného, kde obědy pro naši školu vaří. Systém umožní zobrazovat jídelníček, ověřit strávníka při objednávání po internetu i při objednávání v jídelně, zapomětlivci vytisknout ve škole náhradní stravenku. Systém umožní platby za obědy elektronicky. Umožní také vybírat a objednávat obědy na místě ve škole.

Rozpoznání a identifikace strávníka, bude umožněna dvěma způsoby. Dítě-strávník (nebo jeho rodiče) si mohou vybrat, buď elektronický čip, nebo elektronickou kartou ISIC

Pokud se rozhodnete pro použití karty, bude dítěti platit od začátku první třídy do konce třídy páté. Od šesté do deváté třídy je nutno pořídit kartu novou, opět za 250 Kč. Platí i na jiných základních a středních školách a lze s ní přejít ze školy na školu, např. při stěhování nebo při odchodu na osmiletá gymnázia, pokud tento systém používají. Karta navíc oproti čipu poskytuje základní písemnou identifikaci dítěte, je na ní fotografie dodaná elektronicky rodiči, adresa školy, datum narození a jméno dítěte. Proto je její vydání podmíněno souhlasem rodičů.

Elektronická část karty umožňuje kartu použít i v jiných situacích, než výdej obědů. Dítě (student) se jí prokazuje v MHD, ve vlacích, v knihovnách, při vstupech na sportovní utkání i kulturní vystoupení, na koupaliště, do lyžařských areálů kde všude mohou platit určité slevy. Slevy na tuto kartu lze čerpat i v některých obchodech, např. v knihkupectvích, prodejnách elektroniky a internetových obchodech. Platí v určitých případech i v zahraničí. Při ztrátě si musí strávník pořídit kartu novou, maximálně do týdne ji dodá firma Alive.

Čip ViS Plzeň stojí 115,- KČ a děti ho mohou nosit zavěšen např. na klíčích. Čip má životnost 9 let a žák s ním může vychodit celou základní školu. Při jeho ztrátě si musí strávník koupit nový. Koupě čipu je zálohová platba, pokud ho dítě již nebude
potřebovat dříve, než uplyne 9 let, lze ho ve škole vrátit proti vrácení peněz za čip. Po devíti letech používání škola na doporučení výrobce čipy vyřadí a koupí nové.

ISIC karta v pevném plastovém pouzdru se šňůrkou platí pět let a stojí 250,- KČ.Důležitou změnou je to, že obědy bude nutno platit včas, nelze dále umožnit placení obědů se zpožděním několika dnů. V den vydávání stravy už bude muset mít škola peníze na účtu, jinak systém bude hlásit, že není zaplaceno a stravu nelze vydat. Platit stravu budete moci převodem z účtu nebo v hotovosti ve škole. Odhlašování bude převážně elektronické, výjimečně telefonické, vždy ovšem bude platit, že od určité hodiny nepůjde již oběd v tom dni odhlásit. Zachováno zůstane vyzvedávání oběda v prvním dni nemoci.

Systém škola zavede nejpozději od 1. 9. 2018. Je možné, že to bude již dříve, abychom ve zkušebním provozu zjistili, jak systém pracuje a co umí. S dostatečným předstihem budete informováni, kdy systém naběhne, abyste svým dětem mohli zakoupit ve škole čipy nebo aby škola mohla u firmy Alive objednat ISIC karty.

Systém škole dodá firma ViS Plzeň http://web.visplzen.cz a ISIC karty firma Alive.cz http://www.alive.cz; která dodává ISIC karty http://www.isic.cz v projektu ISIC školám https://zs.isicskolam.cz Věřím, že systém bude fungovat ke spokojenosti dětí, rodičů i školy

.