Do Prahy je cesta dlouhá, …

18 června, 2018 5:48 pm

Nejen že věříme, my už to i víme. Přesvědčili jsme se na vlastní oči (nohy).

Dva dny v Praze nám zopakovaly celé pololetní učivo vlastivědy. Na vlastní oči jsme viděli rozetu, fiály i lomené oblouky, Karlův most, Prašnou bránu i zahrady Pražského hradu. Zažili jsme polední střídání stráží před branami hradu i osobní prohlídku v bezpečnostních rámech. Užili si jezdící schody, metro i pozemní lanovku na Petřin a k zrcadlovým sálům. Shlédli na stověžatou Prahu z Petřínské rozhledny, teras pod hradem i Nuselského mostu. Chodili jsme po místech, kde se procházeli čeští králové, seděli jsme v kapli, kde kázal Mistr Jan Hus, prošmejdili jsme domky alchymistů Rudolfa II.. Na dosah ruky jsme měli ostatky českých knížat i Krále železného a zlatého. Prohlédli jsme si Horymírův skok na Vyšehradě, popraviště 27 českých pánů na Staroměstském náměstí i centrum a místo novodobého dění a změn – sochu sv. Václava na Václavském náměstí. Vstoupili do baziliky, rotundy i katedrály. Prošli Malou Stranu i Nové Město. Míjeli jsme kamenného Bruncvíka, Karla IV. i sousoší Jana Husa. Žasli nad velikosti Vladislavského sálu, nádherou replik korunovačních klenotů a čistotou zahrad pod okny hradu.

Prostě jsme viděli všechno a byli jsme všude. A stálo to za to!