Možnosti stravování ve škole

ve škole se Vaše děti mohou stravovat několika způsoby. Kromě klasických svačin, které chystáte dětem doma, a které děti jedí hlavně o velké přestávce, si mohou zakoupit svačinu ze dvou jídelních automatů umístěných na chodbě ve středu školy.
V automatech je běžný sortiment baget a nápojů. V automatech děti nenajdou coca-colu, energetické a přeslazené limonády a další méně zdravé potraviny. Snahou provozovatelů je nabízet stravu pestrou a vhodnou pro děti školního věku.
Ve školním roce 2014/2015 se naše škola zapojila do projektu „Mňamko“, který garantuje doručení Vámi objednaných zdravých svačin každý den do školy. Projekt „Mňamko“ nabízí i mnohem více a můžete si o něm přečíst podrobnosti na našich webových stránkách.

Vaření dietní stravy pro děti s lékařem diagnostikovanými dietami

Od 1. října 2015 bude kuchyně ZŠ Krásného vařit bezlepkovou a bezlaktózovou dietu. Podařilo se to díky spolupráci paní Packové z MMB, p. ředitelky Velanové a pracovníků kuchyně ZŠ Krásného.

Potravinové alergeny

dle směrnice 1169/11 EU platné od 13.12. 2014 nám vzniká povinnost označovat
na jídelním lístku alergeny, které daný pokrm obsahuje.

Zde je přehled potravinových alergenů, které podléhají legislativnímu označování :

1)                 Obiloviny obsahující lepek ( pšenice, žito, ječmen, oves, špalda )
2)                 Korýši a výrobky z nich
3)                 Vejce a výrobky z nich
4)                 Ryby a výrobky z nich
5)                 Podzemnice olejná ( arašídy) a výrobky z nich
6)                 Sójové boby a výrobky z nich
7)                 Mléko a výrobky z něj
8)                 Skořápkové plody a výrobky z nich ( všechny druhy ořechů )
9)                 Celer a výrobky z něj
10)               Hořčice a výrobky z ní
11)               Sezamová semena a výrobky z nich
12)               Oxid siřičitý a siřičitany
13)               Vlčí bob ( lupina ) a výrobky z něj
14)               Měkkýši a výrobky z nich

Nutriční doporučení

V přiloženém dokumentu naleznete Nutriční doporučení  Ministerstva zdravotnictví ke Spotřebnímu koši. Jedná se o doporučení pro sestavování jídelních lístků ve školních jídelnách.
Platnost od: 1. 9. 2015

Nutriční doporučení

Informace o stravování v jídelně – školní výdejně stravy

stravování v naší škole má dlouhou tradici a různé formy. Pravděpodobně nejdůležitější je výdej obědů, které vaří školní kuchyně na ZŠ Krásného. Vy a Vaše děti i my jsme tedy zákazníky kuchyně v sousední základní škole.
Naše výdejna i jídelna byly kompletně rekonstruovány v létě roku 2013. Jídelna byla prodloužena a je v ní nyní více stolů. Ve výdejně je novější technologie, vše dle norem EU z nerezu. Potraviny jsou nám dovezeny v přepravních termoobalech a termonádobách v horkém stavu přetažené smršťovací fólií. Jsou umístěny do nákladního výtahu, svezeny do přípravny, a ve výdejně uloženy do ohřívacích nerezových van, kde jsou horkou vodou průběžně ohřívány po dobu výdeje. Na výdej samotný jsou dle norem EU pouze čtyři hodiny. Ve výdejně jsou dvě průmyslové myčky nádobí, které zaručují čisté umytí použitého nádobí. Všechny nádoby na potraviny jsou ve dvou sadách, z jedné se vydává a druhá je nachystána v kuchyni na Krásného na další den.
Kuchyně na ZŠ Krásného začala po dohodě s rodiči vařit některé dietní pokrmy, které dětem doporučí lékař. Je tedy na Vaší komunikaci s kuchyní, která obědy připravuje, zda bude vašemu dítěti připravována dietní strava. Upozorňujeme na to, že ne všechny diety je vhodné a možné vařit ve školních kuchyních.

Věkové skupiny ve stravování

Vyhláška o školním stravování č. 107 / 2005 Sb., stanovuje výši úhrady za školní stravování tj. náklady na potraviny, které hradí rodiče v plné výši, je přímo závislá na věku strávníka. Citace z vyhlášky: „Do věkových skupin jsou strávníci zařazováni na dobu školního roku, ve kterém dosahují věku podle bodů 1 až 4.

Body 1 až 4 určují věkové skupiny strávníků, podle kterých se stanovují finanční limity na nákup potravin:

  1. strávníci 3 – 6 let
  2. strávníci 7 – 10 let
  3. strávníci 11 – 14 let
  4. strávníci 15 a více let

Z tohoto nařízení vyplývá, že i dítě v mateřské škole, které dovrší věku 7 let v průběhu školního roku platí již celý tento školní rok vyšší částku za stravné. Totéž pak platí i v základních školách, a to pro děti, které dovrší v tom daném školním roce 11 let nebo 15 let věku.

Dále je třeba zdůraznit, že školním rokem se rozumí období od 1. září do 31. srpna.  Vzhledem k tomu, že tato skutečnost je dána zákonem, nelze stanovovat žádné výjimky ani jiná alternativní řešení.

Projekt Mňamko se představuje

Vážení rodiče, dovolte, abychom vám představili projekt Mňamko na kterém se škola rozhodla podílet. Projekt Mňamko je zaměřený na podporu zdravého životního stylu dětí na základních školách. Cílem prvního pilíře projektu je přinést dětem na školách kvalitní a zdravé potraviny.

K dispozici budeme mít vlastní informační systém, který bude sloužit k objednávání čerstvých svačinek, nápojů a snídaní. Do systému jsou zapojeny například chráněné dílny, které dávají práci lidem s horšími životními podmínkami, než máme mi ostatní.

Registrovat a přihlásit se do informačního systému můžete zde.

Druhým pilířem projektu je podpora rozvoje dětí ve vzdělávání, sportu a zdraví prostřednictvím akcí (dny dětí, veletrhy, přednášky, sportovní dny, výlety) pořádaných projektem Mňamko, partnery projektu a dobrovolníky z řad nadšenců. Tyto akce budeme organizovat jak v prostorách školy, tak i v mnoha jiných zařízeních. Akce budou jak v rámci školní docházky, tak i mimoškolní.

Třetím pilířem projektu jsou dobrovolníci. Každý má možnost se do projektu podle svého uvážení zapojit. Nadšenci pro zdravý životní styl, mají možnost se na tvorbě projektu přímo podílet (organizace akcí, sbírky, charity, články, diskuze o projektu…). Vytváří se zde komunita lidí, kteří aktivně podporují zdravý životní styl a my podporujeme jejich vize, plány…

Cílem celého projektu je podpořit zdravý životní styl ve školách a pomoci tak rozšířit možnosti našich dětí na kvalitní život.

Jsme teprve na začátku a projekt se tak bude nadále rozšiřovat. Prosíme proto
o trpělivost. V případě jakýchkoli dotazů se proto neváhejte obrátit na číslo 773 664 067. Rádi vám poradíme.

Pro více informací se koukněte na stránky www.mnamko.cz